Badanie OCT oka
Badanie OCT to skrót od optycznej koherentnej tomografii, która jest nowoczesną metodą diagnostyczną. Polega ona na skaningu optycznym - wykorzystaniu koherentnej wiązki światła, co umożliwia z niezwykłą dokładnością i precyzją zobrazować strukturę oka. Procedura badania jest zbliżona do badania ultrasonograficznego, które również wykonujemy w naszym gabinecie. Warto podkreślić, że metoda ta jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, a przy tym pozwala uzyskać bardzo dokładne wyniki - precyzja diagnozy porównywana jest do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki.
Przebieg badania
Jak zostało wspomniane - OCT jest badaniem bezbolesnym oraz nieinwazyjnym dla pacjenta. Co więcej, metoda ta jest stosowana przy osobach w każdym wieku, może być powtarzana wielokrotnie, jak i również nie ma żadnych przeciwwskazań dla badania kobiet w ciąży. Przed wykonaniem tomografii najczęściej należy zastosować krople rozszerzające źrenicę. Po kroplach może występować krótkotrwałe pogorszenie widzenia i światłowstręt. Samo badanie polega natomiast na oparciu głowy i trzymaniu jej nieruchomo na podpórce przed aparatem. W tym czasie okulista rejestruje obraz dna oka, co trwa zaledwie kilka minut.
Wskazania do wykonania badania
Tomografia umożliwia bardzo wczesne wykrycie zmian w przedniej i tylnej części gałki ocznej. Najczęściej na badania kierowani są pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej, nowotworami czy zmianami cukrzycowymi, a także przy rozpoznanej jaskrze. OCT umożliwia:
- monitorowanie zmian jaskrowych,
- wykrycie zmian grubości siatkówki,
- przeanalizowanie kondycji tarczy nerwu wzrokowego.